Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • #915
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα.Θέλω να κάνω online δοκιμή απο το pc στο logo.Πατάω το online test αλλά μου εμφανίζει τις εισόδους
    απενεργοποιημένες. Μήπως μου διαφεύγει κάτι ?

    #917
    Forum User
    Participant

    Μόλις πατήσεις online test θα σου βγαλει μια μπαρα κατω με τα Ι/Οs και ενα ζευγαρι γυαλια. Πατα επανω στα γυαλια. Αν δεν ειναι σε run mode το Logo, θα σε ρωτησει να το γυρισεις σε run και θα αρχισει να σου απεικονιζει τις εισοδους – εξοδους. Ειδικα αν προκειται για αναλογικες η θες να βλεπεις χρονους, πατας επανω στα αντιστοιχα Blocks κα ισου ανοιγει μια επιλογη για καθε Block. Ειδικα μαλσιτα σε PI blocks σου βγαζει και διαγραμματα.
    Καλη επιτυχια.

    #923
    Forum User
    Participant

    Ακολούθησα τις ενέργειες που μου υπέδειξες και κατάλαβα ότι το online test είναι για εποπτικό ρόλο και όχι να επέμβω π.χ. να αλλάξω μια έξοδο.

    #937
    Forum User
    Participant

    Αυτό δεν θα μπορούσε να συμβεί έτσι κι’αλλιώς σε real time απλούστατα διότι οι έξοδοι σε πραγματικό χρόνο καθορίζονται σαν συνάρτηση της προηγούμενης κατάστασης του FSM και των εισόδων -μόνον. Στο logo, ο κύκλος εκτέλεσης είναι 100msec. Άρα κάθε 100msec κάνει το εξής απλό: . Ακόμα και αν μπορούσες να “πειράξεις” μια έξοδο, αυτή θα άλλαζε μετά από 100msec. Κάτι παραπλήσιο όμως με αυτό που θες να κάνεις, μπορείς να το κάνεις σε simulation mode (Πατώντας F3). Εκεί μπορείς να αλλάζεις τις εισόδους και να δεις πως συμπεριφέρεται το FSM σου χωρις καν να είσαι συνδεδεμένος με το πραγματικό περιβάλλον. Αν πάντως θελεις να αλλάζεις σε πραγματικό χρόνο μια έξοδο, αυτό φοβάμαι ότι μπορείς να το κάνεις μόνο hardwired. Δηλαδή ας πουμε οτι θελεις να “πειράξεις” μια ψηφιακή έξοδο. Πριν από αυτή βάζεις μια πυλη που σε εξυπηρετεί (π.χ OR) και τη συνδέεις με μια binary input. Έτσι κάνεις Set την έξοδο όποτε θέλεις εσύ (AND για reset) συνδέοντάς τη στην αντίστοιχη τάση για τη λογική κατάσταση που επιθυμείς.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.