Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
    Posts
  • #941
    Forum User
    Participant

    γεια σας ειμαι νεος χρηστης κ με εχει ενθουσιαση το forum σας, βασικα με ενδιαφερει να μαθω με πιο τροπο θα φτιαξω ενα εξυπνο σπιτι η να κανω μια ανακαινιση , δεν εχω ασχολιθει με αυτο το ειδος αυτοματισμου μονο με τισ απλες ηλεκτρικες εγκαταστασεις κτιριων. αυτο που θελω να μαθω ειναι πως μπορω να ξεκινησω τισ γνωσει μου πανω σε αυτο? αν αγορασω καποια υλικα που χρειασεται για να κανω καποιο πειραματισμο μεσα στο σπιτι μου με το φωτισμο ας πουμε θα με βοηθησει αυτο? κ ποσο θα κοστισει κατι τετοιο?
    ευχαριστω….

    #942
    Forum User
    Participant

    καλησπέρα,

    υποθέτω ότι είστε ηλεκτρολόγος αφού έχετε γνώσεις για τις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις.
    Μπορείτε να ξεκινήσετε να μαθαίνετε για την τεχνική KNX:
    1. κατεβάζοντας το ETS4 demo από την KNX http://www.knx.org
    2. παίρνοντας ένα βιβλίο όπως αυτό του Γ.Σαρρή ΕΙΒ/ΚΝΧ η νέα τεχνική ηλεκτρικών εγκαταστάσεων κτιρίων στην πράξη. ISBN: 960-418-081-9
    3. να παρακολουθήσετε κάποιο σεμινάριο για την τεχνική
    4. αγοράζοντας ένα μικρό πακέτο με τροφοδοτικό, χειριστήριο, 2-3 ρελέ και 1 dimmer και usb με κόστος γύρω στα 700 ευρώ

    τα έγραψα με την προτεινόμενη σειρά!

    καλή συνέχεια
    ΓΤ

    #943
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα teocool……….

    Καταρχήν όντως το forum της e-dreams είναι μια πολύ καλή κίνηση της εταιρίας ώστε να μάθουμε καλύτερα το έξυπνο σπίτι (knx) ανταλλάσοντας απόψεις….
    Φυσικά αυτό δεν φτάνει για να το μάθεις..
    Καλό είναι να ακολουθήσεις τα βήματα του παραπάνω ώστε να κάνεις μια πρώτη επαφή…

    Κ εμείς είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς…..

    Ελπίζω να σε ξαναδούμε στο forum μας……..

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.