Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Posts
  • #1470
    Forum User
    Participant

    Γειά σας παιδιά .
    Εχω τον fancoil actuator LFA/S1.1της ABB Και το χειρηστήριο θερμοστάτη MTN6212-4019 της MERTEN.
    Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να στείλω το status auto /manual στον χειρηστήριο απο το actuator.Δηλαδή είμαι σε κατάσταση auto και οταν αλλάξω την ταχύτητα χειροκίνητα
    δεν κάνει sent το LFA/S1.1 και να μου αλλάξει το status .Η διαπίστωση που έκανα είναι οτι ο θερμοστάτης στέλνει ποσοστό επι τις % , ενω ο LFA/S1.1 στέλνει bit (1 πρώτη ταχύτητα 2 δεύτερη ταχύτητα 3 τρίτη ταχύτητα ).Μπορεί να βοηθήσει κάποιος .Oi σημαίες είναι εντάξει

    #1471
    Forum User
    Participant

    καλημέρα,

    έχεις συνδέσει τα object στη φωτογραφία?
    Δεν απαντάει ο Fan coil actuator?
    Αν κάνεις read request από το ETS ενημερώνεται και ο θερμοστάτης μετά?

    GT

    Attached files

    #1472
    Forum User
    Participant

    Καλημέρα .
    Τα object είναι τα σωστά .
    Ο θερμοστάτης ενημερώνετε μέσω ets .
    Δέν στέλνει την κατάστασηση του το fun actuator .Επίσεις δεν ενημερώνονται και οι ταχύτητες και μάλλον φταίει το μικρό ποσοστό που στέλνει το fun actuator .Δείχνη μόνο την πρώτη.
    Ευχαριστώ για την αμεσότητα .

    #1473
    Forum User
    Participant

    αν μπορείς βάλε μια συσκευή να κάνει read request τον actuator.

    κοίτα και το πρόγραμμα του fancoil controller της zennio
    https://www.zennio.com/productos/climatizacion/quatro-fan-coil

    μαζί με μια Z38i σαν “θερμοστάτη” δεν παίζονται.

    κάτι άλλο? 🙂

    Attached files

    #1485
    Forum User
    Participant

    Είναι γεγονός ότι έχει πολύ καλές και σαφές λειτουργίες σε σχέση με τo abb .Στο επόμενο έργο θα το προτιμήσω .

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.