Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • #1261
    Forum User
    Participant

    καλησπέρα,

    μήπως έχει διαχειριστεί κανείς πληροφορία 8 byte από τον GIRA HOME SERVER 2.5.

    καμμιά ιδέα? ](*,)

    ευχαριστώ,

    ΓΤ

    Attached files

    #1266
    Forum User
    Participant

    Να την διαχειριστής πως; και τη θες να διαβάσεις, τη στέλνει, λέξη, αριθμό; Αυτο που σου λέει πάντως αυτό που έστειλες είναι ότι αυτο που παίρνεις ή στέλνεις από μία 8 byte εντολή είναι ενας αριθμός ή θετικός ή αρνητικός από – 9….. μέχρι + 9…. . και το πρόσημο είναι το πρώτο bit από το ογδοο byte (8MSB) tης λέξης. 1 για – και 0 για +. δηλ. θα έχεις μία λέξη για το -9223372036854775808 σε δεκαδικό σε δυαδικό θα είναι 100000000000000000… και αντίστοιχα για +9223… θα είναι 0111111111111111111111.. αυτό είναι και το αποτέλεσμα για το 2ο συμπλήρωμα που παρουσιάζει σαν (encoding) μπορείς να διαχειριστής και αρνητικούς και θετικούς αριθμούς. Αν θες να φτιάξεις κώδικα για να το διαχειριστής είναι εύκολο από την στιγμή που θα διαβάσεις την λέξη. Αλλίώς πρέπει να βρεις κάτι που να υποστηρίζει 8 byte εντολή με κωδικοποίηση για 2ο συμπληρώμα.

    #1283
    Forum User
    Participant

    έχω ένα μετρητή ενέργειας της ABB που στέλνει την παραπάνω πληροφορία.
    δυνατό προϊόν αλλά τι να το κάνω ](*,)

    στην ερώτησή σου, η πληροφορία είναι ένας αριθμός με πρόσημο και το μόνο που χρειάζομαι είναι να τον εμφανίσω στον πελάτη μου! Άντε να έφτιαχνα και ένα log με τις καταναλώσεις του έτους.

    Μήπως έχει δουλέψει κανείς τον busch comfort touch?
    Αν υποπτευθώ ότι δεν διαβάζει και αυτός θα έχω ένα ακόμη επιχείρημα λιγότερο [crying]

    #1453
    Forum User
    Participant

    e-dreamer wrote: έχω ένα μετρητή ενέργειας της ABB που στέλνει την παραπάνω πληροφορία.
    δυνατό προϊόν αλλά τι να το κάνω ](*,)

    στην ερώτησή σου, η πληροφορία είναι ένας αριθμός με πρόσημο και το μόνο που χρειάζομαι είναι να τον εμφανίσω στον πελάτη μου! Άντε να έφτιαχνα και ένα log με τις καταναλώσεις του έτους.

    Μήπως έχει δουλέψει κανείς τον busch comfort touch?
    Αν υποπτευθώ ότι δεν διαβάζει και αυτός θα έχω ένα ακόμη επιχείρημα λιγότερο [crying]

    εννοια σου παλ’καρι μου και σι ετοιμαζ’ χακιά σι ρούμπι!!! πως σου φαιν’τε να σου απαντά του λογισμικό’μ σε άλλη γκρουπ αντρές σε 4byte floating-point (DPT 14)? σε 2byte (DPT9)?

    :-({|=

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.