e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Greek KNX forum KNX for experts GMS Gateway – πρόταση για κατάλληλο υλικό

Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • #873
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα συνάδελφοι,

    Αναζητώ υλικό KNX για να τοποθετηθεί σε προεγκατεστημένο σύστημα ΚΝΧ σε σπίτι, που να κάνει έλεγχο μέσω κινητού (λήψη μηνυμάτων που να αφορούν σε συγκεκριμένα group addresses π.χ. φωτιστικό Χ άναψε, πόρτα Υ άνοιξε κοκ). Επίσης, απαιτείται να γίνεται και επικοινωνία από το κινητό προς το σύστημα (π.χ. άναψε την ομάδα φωτιστικών Χ, κλείσε το Υ ρολό, κοκ) με μηνύματα.

    Έχω βρει λύσεις σε SIEMENS και Schneider Electric, αλλά δυστυχώς για τη συγκεκριμένη εγκατάσταση θέλω να έχω δυνατότητα να παρακολουθώ αρκετά group addresses, συγκεκριμένα περί τα 60. Οι συσκευές των παραπάνω εταιρειών έχουν περίπου τη δυνατότητα παρακολούθησης 20, οπότε δεν είναι αρκετές. Επίσης, η πρόταση της ΑΒΒ δεν δέχεται SIM κάρτα, αλλά λειτουργεί το gsm δίκτυο μέσω τηλεφωνικής γραμμής και κάτι τέτοιο δεν με καλύπτει.

    Έχω εντοπίσει παρακάτω υλικό:
    KNX-GSM Gateway DIN-rail-mounted E001-H031007 της b+b Automations- und Steuerungstechnik GmbH.

    που φαίνεται ότι καλύπτει τις απαιτήσεις μου. Αλλά δεν ξέρω αν η επικοινωνία του με τα Ελληνικά θα είναι ΟΚ.

    Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει το παραπάνω προϊόν – έχετε κάποια παρατήρηση περί των Ελληνικών. Υπάρχει κάποιο υλικό που νομίζετε ότι καλύπτει την απαίτηση μου που έχετε να προτείνετε;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
    Θοδωρής Τσόκος

    ΥΓ: Με αφορά μόνο χρήση μηνυμάτων μέσω κινητού, όχι διαδικτυακά μέσω ενός web interface.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.