e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Greek KNX forum KNX for experts Feedback απο βραχυκύκλωμα ή αλλαγή στο φορτίο

Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
    Posts
  • #2879
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα στο φόρουμ.
    Αν σε μια εγκατάσταση τα υλικά μας (dimmer, switch) δεν κάνουν load, voltage, metering και είναι απλά χωρίς κανένα feedback αλλαγής τάσης, φορτίου στην γραμμή λόγω βραχυκυκλώματος, λόγω οτι κάηκε η λάμπα, έπεσε η ασφάλεια κτλ. Πως θα μπορούσα χωρίς να αλλάξω τα ήδη υπάρχοντα υλικά της εγκατάστασης να έχω ένα feedback του τύπου ότι κάηκε η λάμπα στον τάδε actuator, το φορτίο έχει μεταβολή στο τάδε κανάλι κτλ; Υπάρχει κάποιο βοηθητικό εξάρτημα που θα μου έδινε αυτή την δυνατότητα;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2886
    Forum User
    Participant

    καλημέρα,
    κάτι δεν λειτουργεί με τις ενημερώσεις – συγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση από εμένα 🙂

    Αν είναι σύγχρονο dimmer θα πρέπει να έχει κάποια status bits. Υποθέτω πως δεν βρήκες για αυτό ρωτάς…
    Αν θες να μετράς τα πάντα και να βρίσκεις ότι κάηκε και η λάμπα η πρώτη σκέψη είναι να προσθέσεις έλεγχο ρεύματος ανά κανάλι. Σε αυτό ταιριάζει το KES της Zennio και μπορείς με κάθε συσκευή να ελέγξεις 3 κανάλια. Έχει και λογικές μέσα έτσι να πεις ότι αν έχω ον το relay και δεν έχω αυτό το ρεύμα τότε έχει καεί λάμπα ή έχει πέσει η ασφάλεια.
    Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το να μην έχεις τάση στο κύκλωμα που ελέγχεις (με KNX relay) μπορεί να γίνει με ένα μικρορελέ 230VAC πηνίο και μια βοηθητική επαφή ανά κανάλι. Την επαφή του μικρορελέ την οδηγείς σε μια digital input ΚΝΧ π.χ. μια 4απλή 220 από SIEMENS και πέρασε στο KNX η πληροφορία.
    ελπίζω να ήταν χρήσιμη απάντηση,
    Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς,

    #2888
    Forum User
    Participant

    Σ’ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
    Έχω κάποια dimmer που έχουν έναν σχετικό έλεγχο φορτίου αλλά έχω και κάποια μονά dimmer που δεν έχουν αυτή την δυνατότητα. Ενδιαφέρον το ZN1IO-KES και όντως κάνει για την δουλειά που το χρειάζομαι.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.