e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Greek KNX forum KNX for experts Φόρτωση προγράμματος από υφιστάμενη εγκατάσταση

Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • #1302
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

    Χαίρομαι που υπάρχει ελληνόφωνη κοινότητα ΚΝΧ.

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει τρόπος για “κατέβασμα” του προγράμματος στο ETS από υφιστάμενη εγκατάσταση για την οποία δεν υπάρχει το πρόγραμμα.

    #1307
    Forum User
    Participant

    καλησπέρα,

    μπορείς να το κάνεις με 2 τρόπους, είτε με το πρόγραμμα reconstruction είτε διαβάζοντας την μνήμη, 1 – 1 τις συσκευές.
    γενικά είναι μια χρονοβόρα διαδικασία να ξαναρχίζεις από την αρχή. ](*,) Αν είναι μικρό έργο, είναι καλύτερα να το σβήσεις και να το φτιάξεις από το 0 όπως θέλεις.:-({|=

    όμως
    πριν από αυτό, κατά την προσωπική μου άποψη, μήπως πρέπει να επικοινωνήσεις με αυτόν που το έφτιαξε να του το ζητήσεις?
    Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει οδηγία από την KNX ότι το πρόγραμμα ανήκει στον πελάτη που πληρώνει για τον προγραμματισμό [crying]

    #1332
    Forum User
    Participant

    πως μπορώ να διαβάσω τη μνήμη από κάθε συσκευή;

    #1335
    Forum User
    Participant

    Από το “Διαγνωστικοί έλεγχοι”/”φυσικές διευθύνσεις” βρίσκεις την φυσική διεύθυνση της συσκευής.
    Με το “Πληροφορίες συσκευής” βρίσκεις πληροφορίες για την κατάσταση μνήμης της συσκευής.

    #1345
    Forum User
    Participant

    Ευχαριστώ!

    #1644
    Forum User
    Participant

    e-dreamer
    όμως
    πριν από αυτό, κατά την προσωπική μου άποψη, μήπως πρέπει να επικοινωνήσεις με αυτόν που το έφτιαξε να του το ζητήσεις?
    Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει οδηγία από την KNX ότι το πρόγραμμα ανήκει στον πελάτη που πληρώνει για τον προγραμματισμό [crying wrote:

    Γεια κ από εμένα,

    εγώ θυμαμαι πάντως πώς στην πιστοποίηση μας είχαν τονίσει ιδιαίτερα, και μου είχε κάνει εντύπωση πως πρέπει να παραδίδουμε ένα φάκελο με σχέδια, φωτό, λίστα υλικών, και τον πρόγραμματισμό του έργου…
    κατά πόσο αυτό ισχύει στην ελληνική αγορά και κατά πόσο στον υπόλοιπο κόσμο δεν το γνωρίζω. Ας μας πούν οι “κοσμογυρισμένοι” του φόρουμ τι γίνεται έξω…

    Πάντως θεωρώ πως παρόλο που πρέπει να προστατέψει κάποιος τη δουλεά του, δεν είναι ωραίο να εκβιαζεται και ο πελάτης λόγω προγραμματισμού.

    Επίσης υπάρχουν και κάποια εργαλέια κλειδώματος που ίσως μπορόυν να αξιοποιηθούν
    https://prntscr.com/h0t3z
    δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ 🙁 οπότε αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας πεί..

    Νομίζω πως σε αυτό το φάκελο έργου πρέπει να υπάρχει και αναλυτική οικονομική μελέτη όπου εκεί θα ξεχωρίζει η αγορά υλικών, η καλωδίωση, η εγκατάσταση και ο προγραμματισμός. Ο φάκελος μπορεί να πάραδίδεται μετά την εξόφληση…

    (δεν ξέρω αν κολλάνε όλα τα παραπάνω εδώ ή είναι για άλλο νήμα…)

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.