e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Greek KNX forum KNX for experts Σύστημα ασφαλείας knx.

Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Author
    Posts
  • #1002
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα σας συνάδελφοι είμαι καινούργιος στο forum και σας εύχομε καλή χρονία .
    Η ερώτηση που θα κάνω είναι η εξής .
    Προτείνετε για εγκατάσταση σύστηματος ασφαλείας χώρου το knx.

    #1004
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα…..

    Το knx δεν είναι σύστημα ασφαλείας και ούτε μπορεί να το αντικαταστήσει.
    Μπορεί όμως να συνεργαστεί με ένα σύστημα ασφαλείας.

    Το knx είναι μια τεχνική ηλεκτρολογικής εγκατάστασης.

    #1006
    Forum User
    Participant

    Στην περίπτωση όμως που θα τοθετήσουμε κάποιες δυαδικές εισόδους και σε αυτές βάλουμε τα παράθυρα και τις πόρτες και τις εντολές των rantar.Και σε μία έξοδο την σειρήνα .Ποιό είναι το μειονέκτημα αυτού του τρόπου.

    #1009
    Forum User
    Participant

    τυπικά το KNX δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα σύστημα συναγερμού.
    Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποιους ανιχνευτές κίνησης του KNX σαν είσοδο στον συναγερμό, οδήγησε μια έξοδο του KNX σε μια είσοδο ενός απλού συναγερμού και στήσε το πρόγραμμα έτσι ώστε αν χαθεί η επικοινωνία με οποιοδήποτε ραντάρ να χτυπάει ο συναγερμός.
    Προϋπόθεση για να μην έχεις ψευδοσυναγερμούς: να είναι τα τροφοδοτικά ΚΝΧ σε UPS.
    :-k

    #1016
    Forum User
    Participant

    sakis75 wrote: Στην περίπτωση όμως που θα τοθετήσουμε κάποιες δυαδικές εισόδους και σε αυτές βάλουμε τα παράθυρα και τις πόρτες και τις εντολές των rantar.Και σε μία έξοδο την σειρήνα .Ποιό είναι το μειονέκτημα αυτού του τρόπου.

    Έτσι το θέτεις πιο σωστά από ότι πρίν γιατί με μπέρδεψες λίγο φίλε Σάκη….
    Έχει μια λογική αυτό που γράφεις αλλά δεν νομίζω να βολέψει ή να κερδίσεις τίποτα…
    Μια μαγνητική με την δυαδική της θα σε κοστίσει περίπου 15Ε ενώ μια μαγνητική απλή 1,5Ε….
    Δεν συνηστάτε αυτός ο τρόπος για το σύστημα ασφαλείας μας….Πολύ απλά μπορείς να το κάνεις και με κλασσικό τρόπο αυτό…..Δηλ.να συνδέσεις την μαγνητική και αν ανοίξει η επαφή να χτυπήσει μια σειρήνα…….κλπ.
    Προτιμότερο είναι το σύστημα ασφαλείας να είναι ένα σωστό σύστημα συναγερμού και αν η εγκατάσταση μας είναι με knx τότε να συνδυάσουμε το σύστημα μας με το knx.Δηλ.
    όταν ενεργοποιηθεί μια ζώνη να πάρουμε ένα σήμα στο kxn και να κάνουμε κάποια πραγματάκια…..(φώτα σπιτιού on,φώτα κήπου on,κλπ)
    Αυτό νομίζω εγώ………

    #1021
    Forum User
    Participant

    ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .
    ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΜΕΝΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ (4 ),
    ΤΙΣ ΠΕΡΝΑ ΣΣΑΝ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΚΝΧ ΚΑΙ….. ΦΑΝΤΑΣΙΑ.
    Π.Χ ALARM ΠΑΡΑΒΙΑΣΗΣ = ΦΩΤΑ ΕΞΩ -ΜΕΣΑ ΟΝ
    FIRE ALARM = ΦΩΤΑ ΟΝ ΡΟΛΑ ΟΝ
    SYSTEM STAND BAY = ΦΩΤΑ ΟΛΑ OFF – ΡΟΛΑ ΚΑΤΩ
    ΚΛΠ

    #1022
    Forum User
    Participant

    ΑΚΟΜΑ ΤHΘΕΤΕ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ
    ΚΕΝΤΡΟΥ ΛΗΨΕΩΣ ΣΗΜΑΤΩΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΩΝ….
    ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ……

    #1033
    Forum User
    Participant

    Παιδιά σας ευχαρστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .
    Με καλύψατε ..=d>

    #1127
    Forum User
    Participant

    Το πληρέστερο σύστημα συναγερμού με πλακέτα ΚΝΧ είναι το Cytech Comfort. Μίλα με το Θοδωρή Κουτσόγιαννη στη Myroniatech (https://www.myroniatech.gr).

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.