e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Greek KNX forum KNX for experts Σύνδεση lumento με ταινίες led

Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • #1723
    Forum User
    Participant

    Ερώτηση:
    ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ 4ΚΑΝΑΛΗ ΤΑΙΝΙΑ 14,4W/m 12VOLT, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ 2,5Ax12Vx4ΚΑΝΑΛΙΑ / 14,4W/m = 8,3m ΤΑΙΝΙΑΣ ΣΩΣΤΑ? ΤΙ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕΤΡΑ ? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣΩ ΤΑ LUMENTO

    Απάντηση:
    Αν η ταινία καταναλώνει 14-15 Watt ανά μέτρο ανά χρώμα αυτό σημαίνει (W=V*I*cosφ):
    η ταινία καταναλώνει περίπου 1,25 A ανά μέτρο (δύσκολο?)
    το Lumento αντέχει μέχρι 2,5Α ανά κανάλι -> μπορείς να φτάσεις μέχρι τα 2 μέτρα.

    Αν τα Watt αφορούν και τα 4 χρώματα εγώ θα το πήγαινα μέχρι τα 7,5 μέτρα για να είμαι σίγουρος.

    τα lumento δεν παραλληλίζονται.

    αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις μπορείς:
    Α) να διαλέξεις τους κατάλληλους Μ/Σ και να τους οδηγήσεις με έξοδο KNX 1-10V
    Β) να διαλέξεις τροφοδοτικά που ντιμάρονται και να τα οδηγήσεις κατευθείαν από 230V dimmer όπως το luzen plus (που είναι κατάλληλο και για CFL ή LED 230V )

    στα 24V ταινία πας στη διπλάσια απόσταση,

    ελπίζω τα μαθηματικά μου (αριθμητική!) να μη με προδώσουν ](*,)

    #1724
    Forum User
    Participant

    Να συμπληρώσω με τα στοιχεία από το datasheet
    Maximum current per channel
    2.5A @ 25ºC ambient temperature
    Number of channels
    4
    Total power connected
    120 (12V DC) or 240W (24V DC)
    Connection Type
    Terminal block (screw) Cable Section
    1.5 mm² to 2.5 mm²
    Load type
    Common anode
    Shortcut protection
    Yes
    Overheating protection
    Yes

    Προσοχή: κοινό + (άνοδος)

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.