e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Greek KNX forum KNX for experts προγραμματισμός line coupler

Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 17 total)
  • Author
    Posts
  • #1351
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα, όταν δεν μπορώ να προγραμματίσω τον Linecoupler N140-1AB01 τότε δεν μπορώ να έχω 2 γραμμές σωστά ή κάτι άλλο φτάιει και δεν μπορώ να προγραμματίσω τη δέυτερη γραμμή μου; (όταν πάω να την προγραμματίσω μου βγάζει σφάλμα ότι η διέυθυνση ορίστηκε αλλά δεν ήταν δυνατόν να ολοκληρωθεί ο τελευταίος έλεγχος, ελέξτε την τοπολογία)

    #1352
    Forum User
    Participant

    η καλωδίωση είναι σωστή?

    μπορείς να ανεβάσεις σχεδιάκι σε jpg (μέχρι 600 pixel).

    #1357
    Forum User
    Participant

    Η φωτογραφία κάνει ή να το σχεδιάσω;

    Attached files

    #1358
    Forum User
    Participant

    μια χαρά η φωτογραφία!

    Η σειριακή συνδέεται στο πάνω ή στο κάτω τροφοδοτικό?
    Τι φυσική διεύθυνση έχει?
    το N140-1AB01 τι φυσική διεύθυνση έχει?
    είναι προγραμματισμένο σαν line coupler ή σαν repeater?

    αυτά,

    καλημέρα!

    #1359
    Forum User
    Participant

    Ωραία και καλημέρα και σε σένα,

    Η σειριακή συνδεέται στο πάνω τροφοδοτικό.
    Στη σειριακή δεν μπορώ να ορίσω διέυθυνση, αλλά από πρίν έχει την 15.15.255
    Το Ν140-1ΑΒ01 του έχω δώσει 1.0.5 αλλά δεν προγραμματίζεται ούτε ώς coupler ούτε ώς repeater.

    #1360
    Forum User
    Participant

    αυτό σημαίνει ότι η σειριακή είναι συνδεδεμένη στη τοπική γραμμή (στην κάτω κλέμα του line coupler)
    Ανάλογα με το ETS που έχεις πρέπει να ρυθμίσεις την σειριακή σε μια φυσική διεύθυνση
    που έχουν και οι διπλανές συσκευές.
    Αν δεν δουλέψει δοκίμασε να βγάλεις προσωρινά το επάνω καλώδιο του line coupler.
    Τι άλλο υπάρχει στη τοπική γραμμή? Τον χρειάζεσαι ως coupler ή ως repeater?

    :-({|=

    #1361
    Forum User
    Participant

    Έχω το ETS4 Lite version, η σειριακή RS232 είναι συνδεδεμένη στο τροφοδοτικό που είναι και ο coupler. Όλα τα στοιχεία ενώνονται με Data rails οριζόντια!! Ο coupler δεν έχει πάνω καλώδιο μόνο το καλώδιο του Bus από την κάτω μεριά που είναι και της δέυτερης γραμμής. Λογικά τον χρειάζομαι ως coupler,αλλά δεν ξέρω την διαφορά τους!!

    #1362
    Forum User
    Participant

    εκεί που είναι το κόκκινο βέλος βλέπω ένα καλωδιάκι KNX ](*,)

    αν θυμάμαι καλά οι παλιοί line coupler έπαιρναν τροφοδοσία από κάτω από τη 2η γραμμή, για δοκίμασε εδώ https://www.hqs.sbt.siemens.com/Lowvoltage/gamma_product_data/data/en/tpi/1401ab02_tpi_e.pdf για θεωρία άλλη στιγμή στο Academy…

    έχεις το σωστό application? 1AB01?

    Attached files

    #1363
    Forum User
    Participant

    Λοιπόν έβγαλα την τροφοδοσία (230ν) του κάτω τροφοδτικού και δουλέυει άρα παίρνει τροφοδοσία απο το τροφοδοτικό στη γραμμή που βρίσκεται,σωστά; Στη βάση δεδομένων μου δεν έχω το κωδικό του (140-1ΑΒ01) έχω του επόμενου (140-1ΑΒ02) που είναι και repeater. Ακόμα πως μπορώ να κάνω ένα ολοκληρωτικό reset σε όλες τις συσκευές;

    #1367
    Forum User
    Participant

    εδώ είναι η βάση του 5WG1140-1AB01

    για το reset εδώ https://forum.e-dreams.gr/default.aspx?g=posts&t=207

    Attached files

    N140.01.zip (73.5 KB)

    #1379
    Forum User
    Participant

    Συνεχίζει να μου λέει για τη τοπολογία! Δεν καταλαβάινω γιατί; Μπάς και φταίει η πύλη επικοινωνίας RS232, γιατί μου βγάζει και σε άλλες συσκευές το ίδιο μήνυμα και τώρα πάω να προγραμματίσω τον coupler και μου λέει ότι παραπάνω απο μια συσκευές είναι σε διαδικασία προγραμματισμού (με έχει τρελάνει λίγο, μου φαίνεται θα το λύσω όλο και θα το ξαναφτιάξω). Για το reset πως το κάνω με τα choke; (5WG1 120-1AB01),αν μπορώ να κάνω ολόκληρη την εγκατάσταση μονομιάς!!

    #1384
    Forum User
    Participant

    καλησπέρα,

    Έχε υπόψην ότι έχεις συσκευές από τις πρώτες που κυκλοφόρησαν στο EIB. Το έργο πρέπει να είναι πριν το 1998.

    Για πόσες συκευές μιλάμε ότι έχει το έργο? Ποιο είναι το νόημα του repeater?

    αυτό με το programming mode θα το έχεις βρει ήδη

    #1390
    Forum User
    Participant

    Ναι το ξέρω, οι συσκευές είναι από το 1995 (έστειλα μια λίστα με τις συσκευές στη Σιεμενσ και με ρώτησαν τι προσπαθώ να κάνω, κανένα μουσείο αυτοματισμού). Το έργο είναι απλά ένα κουτί με όλες τις συσκευές μαζί και απλά πρέπει να το κάνω να δουλέψει(πρακτική άσκηση). Τώρα ετοιμάζω μια λίστα με νέο υλικό που πρέπει να παραγείλουμε γιατί δεν θα βγάλω άκρη αλλιώς,π.χ. κουπλερ.Επειδή προσπαθώ να το εκσυγχρονίσω κιόλας είναι λιγο δύσκολο να τα συδιάσω παλιό-νέο.

    Attached files

    #1391
    Forum User
    Participant

    GeoMenou wrote: Ναι το ξέρω, οι συσκευές είναι από το 1995 (έστειλα μια λίστα με τις συσκευές στη Σιεμενσ και με ρώτησαν τι προσπαθώ να κάνω, κανένα μουσείο αυτοματισμού). Το έργο είναι απλά ένα κουτί με όλες τις συσκευές μαζί και απλά πρέπει να το κάνω να δουλέψει(πρακτική άσκηση). Τώρα ετοιμάζω μια λίστα με νέο υλικό που πρέπει να παραγείλουμε γιατί δεν θα βγάλω άκρη αλλιώς,π.χ. κουπλερ.Επειδή προσπαθώ να το εκσυγχρονίσω κιόλας είναι λιγο δύσκολο να τα συδιάσω παλιό-νέο.

    Σε ευχαριστούμε για τη φωτογραφία αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο.
    Έτσι αποδεικνύεται ότι το KNX (δηλαδή EIB σε αυτή τη περίπτωση) είναι μια τεχνολογία που αντέχει στο χρόνο και στις αλλαγές της μόδας.
    Από το 1995 και θα το αφήσουμε τώρα?

    Θα τα άφηνα πάνω όλα να δουλεύουν και θα πρόσθετα 3 συσκευές:
    1 τεμ. KNX/IP router > με αυτό κάνεις ότι θες σχεδόν :-({|=
    1 τεμ. dimmer για LED !!! KNX!!! (και ένα φωτιστικό led 12 ή 24V RGB)
    1 display ή καινούργιο μπουτόν ότι εταιρία θέλεις ΟΧΙ την ίδια.

    Από το KNX-forum και από το e-dreams Academy θα βοηθήσουμε όσο μπορούμε (θα ανεβάσουμε θεωρία, σχέδια εκεί).

    Δοκίμασε (SCAN LINE) την εγκατάσταση κάθε φορά με 1 τροφοδοτικό ανοιχτό και τον line coupler στον αέρα (ούτε από πάνω ούτε από κάτω).
    Έτσι ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ ότι οι 2 γραμμές δουλεύουν και ποιες συσκευές ανταποκρίνονται.

    Μετά θα δούμε τον line coupler. Μπορείς να ελέγξεις τη μπαταρία που έχει μέσα?

    #1393
    Forum User
    Participant

    Ναι και εγώ μαζί σου,για να έχουν αντέξει μέχρι τώρα αξίζει να συνεχίσω να τα λειτουργώ. Αλλά έχω και την πίεση του υπεύθυνου εδώ και καταλαβαίνεις θέλω να τελειώνω.

    1.Ωραία το IP/Router το έχω ήδη στη λίστα.
    2.Dimmer για Led (KNX) έχεις να προτείνεις κάποιο;
    3. Έχω ένα display (5WG1 580-2ΑΒ11).

    Πολύ ωραία σε ευχαριστώ πολύ, είναι μεγάλη βοήθεια για να καταλάβω 2 πράγματα παραπάνω.

    Η μπαταρία του line coupler μου δίνει 3,241 V και ειναι λιθίου 3V(καλά δεν είναι;).

    Έχω ξεκινήσει και αυτό που μου είπες με 1 τροφοδοτικό τη φορά και μεχρι στιγμής πάει καλά.
    Και πάλι σ’ ευχαριστώ.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 17 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.