Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
  • Author
    Posts
  • #6530
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα παιδιά ! τι γνώμη έχετε για τις συσκευές εξοικονόμισης ρεύματος, αξίζουν ή τζάμπα φράγκα ?

    #6698
    Forum User
    Participant

    πιστεύω πως είναι μια κινέζικη πατέντα και αμφιβάλω πολύ για την λειτουργία της.Βέβαια δεν έχω ψαχτεί πολύ με αυτό το θέμα…Ο πλέον αρμόδιος να μας απαντήσει είναι κάποιος υπάλληλος της ΔΕΗ ο οποίος γνωρίζει και τον τρόπο χρέωσης του ρεύματος(κάτι αρκετά μυστήριο).
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι με τη διαφήμιση αυτών των συσκευών στη τηλεόραση δεν μας πείθουν……..
    Εμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο το θέμα…..Η οικονομία στα νοικοκυριά γίνεται με πολλούς άλλους τρόπους!!!!!!!!

    #445
    Forum User
    Participant

    stamos wrote: Καλησπέρα παίδια ! τι γνώμη εχετε για τις συσκευές εξοικονόμησης ρέυματος ,αξίζουν ή τζάπα φράγκα ?

    Για γίνε πιο συγκεκριμένος, μιλάς για αυτά τα μικρά κουτάκια που μπαίνουν σε 1 πρίζα και σου ρίχνουν την κατανάλωση?

    Χλωμό πρόσωπο! [lol]

    #6702
    Forum User
    Participant

    Και γιαυτα αλλα και για τα τριφασικά που τα βάζουμε στην παροχή .Ενας φίλος θέλει για το μαγαζί του ,γιαυτό ρωτάω!

    #6703
    Forum User
    Participant

    από αυτά που μπαίνουν στην παροχή έχουμε περισσότερες πιθανότητες…

    Υπάρχουν (από όσο γνωρίζω χωρίς να είμαι ειδικός) 2 κατηγορίες από αυτά τα “κουτιά”!
    Μία που επεμβαίνει στη τάση και μία που αλλάζει τη χωρητικότητα.
    Το δικό σου “κουτί” σε ποια κατηγορία ανήκει?
    Πόσο μεγάλο είναι και πόσο θα κοστίσει?

    Ποιο είναι το τιμολόγιο που αγοράζει ρεύμα ο φίλος σου?
    Περισσότερα για τα τιμολόγια της ΔΕΗ εδώ https://www.dei.gr/Documents/χτ.τιμ.1.7.08.pdf
    Ο κωδικός του τιμολογίου του φίλου σου είναι πάνω σε κάποιον λογαριασμό.
    Ποια θα είναι η μέση μηνιαία κατανάλωση του φίλου σου?

    :-k

    #6704
    Forum User
    Participant

    καλημέρα….Εχθές πήρα τηλ απο περιέργεια στο telemarketing και ρώτησα για αυτή την κατασκευή.Ο τύπος μου είπε ότι έχει μέσα πυκνωτή και κάνει διόρθωση,επίσης μου είπε ότι κάνει και σταθεροποίηση τάσης.(ρώτησα αν κανει και espresso?)
    Δεν ήθελα να ρωτήσω τεχνικά πράγματα γιατί μάλλον δεν θα ήξερε να μου απαντήσει…Μου είπε επίσης ότι είναι γερμανικής τεχνολογίας(οχι κατασκευής)!!τεχνικά για εμένα δεν ξέρω κατα πόσο δουλεύει σωστά?
    Η άεργος ισχύς σε ένα σπίτι είναι πολύ μικρή γιατί οι καταναλώσεις που απορροφούν από το δίκτυο άεργο είναι πολύ λίγες και όλες αυτές έχουν πάνω τους πυκνωτές….Όσον αφορά για τη σταθεροποίηση δεν μπορεί να την κάνει τόσο εύκολα και είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο που δεν μπορεί να χωρέσει σε ένα τόσο μικρό κουτάκι…..
    Επίσης ένα φίλος άνοιξε μια τέτοια συσκευή και βρήκε μέσα ένα μικρό πυκνωτή(3euro) και μια πλακέτα με δύο αντιστάσεις και 2led….Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!!

    #6710
    Forum User
    Participant

    καλησπέρα . για αυτό που ρώτησα ,είναι αυτο που έχει πυκνωτές και τους ειπα οτι έχω 40-45 Α ανα φάση και κάνει 350 ευρώ μου ειπαν .πολύ φτηνό μου φάνηκε και γιαυτό ρώτησα και σε εσάς !

    #6711
    Forum User
    Participant

    stamos wrote: καλησπέρα . για αυτό που ρώτησα ,είναι αυτο που έχει πυκνωτές και τους ειπα οτι έχω 40-45 Α ανα φάση και κάνει 350 ευρώ μου ειπαν .πολύ φτηνό μου φάνηκε και γιαυτό ρώτησα και σε εσάς !

    Φίλε μου όλα αυτά είναι σχετικά….Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις και πόσο άεργη ισχύς έχεις….Το 40-45Α αν είναι όλα αυτά ωμικά φορτία τότε δεν πετυχαίνεις τίποτα.Τα 350ε ?????
    Η καλύτερη λύση και πιο αξιόπιστη είναι η λύση με ρελέ και πυκνωτές οι οποίοι θα ακολουθούν τη ζήτηση της άεργους ισχύς και ανάλογα θα κουμπώνουν και θα ξεκουμπώνουν.Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες επικοινώνησε μαζί μου τηλεφωνικός……Καραθάνος Άγγελος (www.energia-eas.gr)

    #510
    Forum User
    Participant

    καλημερα σχετικα με την αεργο ισχύ
    απλά η δεή τη μετρά σε παροχές απο νουμερο 4 και πανω .
    πτιν λιγους μηνες τσεκαρα ενα τέτοιο με σταθερό φορτίο
    και ένα μετρητή και δεν είδα καμια διαφορά κατανάλωσης

    #770
    Forum User
    Participant

    εδώ είναι και η επιβεβαίωση στα λεγόμενα των περισσοτέρων:

    https://www.ered.gr/gr/newInside.php?art=14634

    ίσως υπάρχει και άλλη?

    #1542
    Forum User
    Participant

    Ναι αλλά ποιος μας εγγυάται ότι όντως το ρολόϊ της ΔΕΗ δεν καταγράφει και την άεργο ισχύ μαζί με την ενεργό? Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τη ΔΕΗ, έτσι κι αλλιώς στο λογαριασμό μας έχουμε ένα σωρό παράνομες χρεώσεις, ΕΡΤ, ειδικό τέλος ΑΠΕ, Υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, και από πάνω αυξάνουν συνέχεια την κιλοβατώρα, γύρω στο 60% σταδιακά από το Σεπτέμβριο μέχρι τώρα, και θα μπουν κι άλλες αυξήσεις, γιατί να μη μας λένε ψέμματα και για την άεργο ισχύ? Εγώ βλέπω τα αποτελέσματα στην πράξη γιατί την έχω πάρει αυτή τη συσκευή από τότε που την είδα στην τηλεόραση.Καταρχήν έχω δει μεγάλη σταθεροποίηση στην τάση.Και δεύτερον έχω δει και μείωση 25% στην συνολική μου κατανάλωση συγκριτικά με παλιότερους λογαριασμούς.

    #1706
    Forum User
    Participant

    Προσωπικά είχα πάρει να δοκιμάσω ένα που έμπενε στην πρίζα και έκανε εξοικονόμιση ρεύματος μέχρι και -30%…μη σας πω τι εξοικονόμιση έκανε…απογοήευση!

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.