Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • #1420
    Forum User
    Participant

    Σε μια εγκατάσταση knx το φωτοκύτταρο ανάβει σταδιακά τα φωτιστικά ανάλογα με την εξωτερική φωτεινότητα.
    Θα ήθελα, αυτή η λειτουργία να γίνεται, αφού πρώτα έχω πατήσει ένα μπουτόν.
    Πως μπορώ να το κάνω αυτο με την χρήση των λογικών πυλων?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    #1423
    Forum User
    Participant

    Καλημέρα! Στη συνημμένη εικόνα θα βρεις το κύκλωμα που ζητάς.

    #1424
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα. Βλέποντας το κύκλωμα της εικόνας μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:
    α) Στην υπάρχουσα εγκατάσταση η διεύθυνση ομάδας του φωτοκυττάρου είναι ίδια με του κυκλώματος φωτισμού.Πρέπει
    να δημιουργήσω επιπλέον ομάδες?(με βάση την εικόνα).
    β) Κάνω χρήση της πύλης AND που είναι στο κανάλι του ενεργοποιητή?

    #1425
    Forum User
    Participant

    papageorgiou wrote: Καλησπέρα. Βλέποντας το κύκλωμα της εικόνας μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:
    α) Στην υπάρχουσα εγκατάσταση η διεύθυνση ομάδας του φωτοκυττάρου είναι ίδια με του κυκλώματος φωτισμού.Πρέπει
    να δημιουργήσω επιπλέον ομάδες?(με βάση την εικόνα).
    β) Κάνω χρήση της πύλης AND που είναι στο κανάλι του ενεργοποιητή?

    αν η πύλη είναι εσωτερική (υπάρχει μέσα στη συσκευή σου όπως λες στο β) ) τότε μπορείς να βάλεις το 1/1/0 στη μία είσοδο και το 1/1/1 στην άλλη.

    αν είναι σε άλλη συσκευή θέλεις ξεχωριστά in/out της πύλης.
    Αν έχεις νέες συσκευές μπορείς να ενεργοποιήσεις και το block.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.