e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Greek KNX forum εκτός θέματος, εντός KNX Κλείδωμα μπαλκονόπορτας κ σήμα στο BUS….

Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • Author
    Posts
  • #777
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα….έχω το εξής πρόβλημα:Ένας πελάτης μου θέλει όταν κλειδώσει το χερούλι της μπαλκονόπορτας να πάρει σήμα μέσα απο το σύστημα συναγερμού ότι η πόρτα είναι κλειστει κ να του εμφανιστεί μύνημα οκ στην bus οθόνη του….
    (προσοχή με τη μαγνητική του συνεγερμού δεν μπορούμε να κάνουμε την δουλειά αυτή διότι η μαγνητική θα μας δώσει οκ ακόμη κ αν η πόρτα δεν είναι κλειδωμένη με το χερούλι,απλά κλειστεί)

    Πολύτιμες οι ιδέες σας…………..

    #778
    Forum User
    Participant

    θέλει μια μηχανική επαφή στην κλειδαριά στο κάσωμα(ο?) της πόρτας. όταν κλειδώσει 2 φορές ανοίγει μια επαφή και ενημερώνει το KNX μέσω interface.

    #782
    Forum User
    Participant

    e-dreamer wrote: θέλει μια μηχανική επαφή στην κλειδαριά στο κάσωμα(ο?) της πόρτας. όταν κλειδώσει 2 φορές ανοίγει μια επαφή και ενημερώνει το KNX μέσω interface.

    η πόρτα μας είναι μπαλκονόπορτα Γιώργο…..Δεν έχει κλειδαριά!!!!!!
    Για πές???????

    #783
    Forum User
    Participant

    ωχ!
    [crying]
    και πως κλειδώνουν τα παράθυρα?
    είναι από τις καινούργιες?
    φωτογραφία μηχανισμού (max 500pixel πλάτος!) έχουμεν?

    [woot]

    #784
    Forum User
    Participant

    xaxaxax κανονικά….Εκεί κάτω πως κλειδώνουν…χαχαχαχα μετά τα σουβλάκια και την μπουγάτσα ήρθαν και οι μπαλκονόπορτες……https://www.kolonas.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemid=14
    Εμείς αυτές δουλεύουμε εδώ πάνω…..

    #785
    Forum User
    Participant

    χαχαχα τι μου θύμισες τώρα…
    υπάρχει στο enocean διακόπτης παραθύρου αλλά δεν ξέρω αν είναι συμβατός με όλα τα παράθυρα.
    όταν γυρίζεις το χερούλι-καλαμάκι δεν μετακινείται τίποτε?
    Σε αυτή την κίνηση μπορεί να μπει κάποιος μικρός διακόπτης ορίου?

    ΓΤ

    #786
    Forum User
    Participant

    Καλαμακια για τα αναψυκτικά…χαχαχαχα
    Ναι όταν γυρίσουμε το χερούλι της πόρτας αναβαίνουν 2 σιδερα πανω κάτω κ πιάνουν στο κούφωμα της πόρτας…..
    Κάτι παραπάνω για αυτές τις πόρτες δεν ξέρω………
    Καλημέρα!!!!

    #792
    Forum User
    Participant

    Aggelos-energia eas wrote: Καλαμακια για τα αναψυκτικά…χαχαχαχα
    Ναι όταν γυρίσουμε το χερούλι της πόρτας αναβαίνουν 2 σιδερα πανω κάτω κ πιάνουν στο κούφωμα της πόρτας…..
    Κάτι παραπάνω για αυτές τις πόρτες δεν ξέρω………
    Καλημέρα!!!!

    Καλημέρα χρισιμοποίησε ενα τερματικό διακόπτη ABB LS20P11B11-P01 θα το δείς και σε φωτογραφία στον κατάλογο της ABB. Τοποθέτησέτο στο πάνω μέρος του κασόματος και όταν κλείνη το χερούλη θα πέρνης την εντολή που θέλεις.

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.