e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Greek KNX forum απλό και φιλικό KNX Επικοινωνία ETS5 και usb interface

Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • #3440
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα σας,
    αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την επικοινωνία του ETS5 με ένα usb interface της berker, το οποίο όταν το συνδέω στον υπολογιστή μου εμφανίζει ένα μήνυμα ότι ”η συσκευή χρησημοποιείται από άλλη εφαρμογή”, πως θα μπορούσα να λύσω αυτό το πρόβλημα?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρον!

    #3455
    Forum User
    Participant

    Γεια σου Αποστόλη!
    Εγώ έχω το 75040004 της Berker, προφανώς το ίδιο usb interface το έχεις περασμένο και στο ETS4 σωστά;
    Τι λογισμικό έχει ο υπολογιστής σου;

    #3458
    Forum User
    Participant

    Γειά σου Σούτρα!
    Ναι το ίδιο interface έχω κι εγώ, αλλά με το ETS5.
    Έχω τα windows 8.1 τα οποία μου δημιούργησαν αυτό το πρόβλημα.Μετά από πολλές μέρες ψαξίματος βρήκα ένα προγραμμα usb fix στο ίντερνετ το οποίο εγκατέστησα και μου έλυσε το πρόβλημα και τώρα προγραμματίζω κανονικά.
    Δεν ξέρω φίλε Σούτρα αν ήθελες να μου προτίνεις αυτό, πάντως ήθελα να το πω εδώ στο forum ώστε να βοηθήσω όποιον μπορεί να αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

    #3459
    Forum User
    Participant

    Καλημέρα Αποστόλη!
    Αν θέλεις μοιράσου τον τρόπο επίλυσης ή κάποιο κατατοπιστικό λινκ μαζί μας! 🙂

    #3460
    Forum User
    Participant

    Ο τρόπος επίλυσης μετά από πολύ ψάξιμο ήταν απλός, πατάμε το εξής link: https://knxtoday.com/2014/06/4303/dr-knx-using-a-knx-usb-interface-with-windows-8-1.html κάνουμε κλίκ στο KNXUsbFix.zip το κατεβάζουμε, το εγκαθηστούμε και λύθηκε το πρόβλημα μας!

    #6910
    Forum User
    Participant

    καλησπερα σας ευχαριστω ειχα το ιδιο προβλημα και το ελυσα!!!!

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.