e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Greek KNX forum KNX for experts Δημιουργία 2ου ίδιου κτιρίου

Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • #1408
    Forum User
    Participant

    Καλησπέρα, έχω ένα έργο το οποίο έχει 2 ίδια κτίρια, με ακριβώς τους ίδιους πίνακες και τα ίδια υλικά KNX. Η διαφορά είναι ότι το ένα κτίριο είναι στη γραμμή 1, ενώ το άλλο στη γραμμή 2.
    Εννοείται ότι και οι διευθύνσεις ομάδος είναι ίδιες, με τη διαφορά ότι :
    στο πρώτο κτίριο σταματάνε στο 6/4/1 και οι δεύτερες θα πρέπει να συνεχίζουν από το 7/0/0.
    Μπορώ να κάνω copy-paste το πρώτο κτίριο διατηρώντας όμως όλες τις ρυθμίσεις, και να αλλάξουν αυτόματα οι φυσικές διευθύνσεις των συσκευών σε γραμμή 2, αλλά και οι διευθύνσεις ομάδος να ξεκινήσουνε αυτόματα από το 7/0/0;
    Έχω ETS4.
    Προσπαθώ να βρω ένα τρόπο για να μην τα κάνω χειροκίνητα ένα-ένα…:-k

    #1411
    Forum User
    Participant

    καλησπέρα, χρόνια πολλά,

    θέλεις να το κάνεις στο ETS3 ( [blush] ) και μετά import στο ETS4? ](*,)

    Δεν έχω laptop με ETS4 κοντά μου, στο ETS3 μπορείς να κάνεις “ειδική επικόλληση” και να αρχίσεις από το group address που επιθυμείς.

    καλή συνέχεια,

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.