Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
  • Author
    Posts
  • #1159
    Forum User
    Participant

    Καλησπερα σας,

    Γνωριζω το συστημα ΚΝΧ και τις δυνατοτητες τις οποιες παρεχει, οι οποιες κατα τη γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεται ενα συγχρονο σπιτι για να γινει πληρως αυτοματοποιημενο. Προσφατα ετυχε να με ρωτησει ενας γνωστος για το συστημα QBUS αναφεροντας μου οτι ειναι σημαντικα φτηνοτερο απο το ΚΝΧ.. Εψαξα λοιπον στο internet για πληροφοριες για το qbus και δε βρηκα πολλα τεχνικα χαρακτηριστικα, μονο οτι ειναι Βελγικο και ειναι 5 χρονια στην αγορα, οτι εχει εναν κεντρικο controller στον πινακα (αραγε αν χαλασει αυτος δεν παιζει το σπιτι?) κι οτι εχει διακοπτικο υλικο απο 2 εταιριες (Niko και μια αλλη), γραφει ομως οτι οποιοδηποτε push button της αγορας ως 4πλο θα παιζει με το συστημα τους (αραγε της Merten, Siemens, ΑΒΒ παιζουν?)

    Τελικα γιατι καποιος να προτιμησει το ΚΝΧ αντι του qbus? Και ποσο φτηνοτερο ειναι τελικα το qbus? Εχουμε τιποτα ενδεικτικα στοιχεια? Για πληρη τεχνικα χαρακτηριστικα εχουμε τιποτα?

    Ευχαριστω,
    Νικος

    #1160
    Forum User
    Participant

    Φίλε Νίκο με πολύ λίγα λόγια, απλά δεν συγκρίνονται !

    #1161
    Forum User
    Participant

    SWTIRIS wrote: Φίλε Νίκο με πολύ λίγα λόγια, απλά δεν συγκρίνονται !

    Σε ευχαριστω για την απαντηση Σωτηρη αλλα καταλαβαινεις φανταζομαι οτι μερικα επιχειρηματα θα εκαναν την απαντηση σου πιο στιβαρη..

    #1162
    Forum User
    Participant

    To Qbus ειναι “κλειστο” συστημα, οπως πολλα αλλα συστηματα που κυκλοφορουν στην αγορα. Δηλαδη εχει αναπτυχθει απο μια εταιρεια και υποστηριζεται απο αυτη και μονο. Το βασικο μειονεκτημα ειναι οτι εαν σε 3-5-10 χρονια η εταιρεια κλεισει, αποφασισει να καταργησει το προιον να μην εχει αντιπροσωπευση στην Ελλαδα η εγκατασταση ειναι χωρις υποστηριξη με οτι σημαινει αυτο. Αλλο μειονεκτημα ειναι οτι δεσμευεται καποιος σε ενα συστημα, 1 εταιρεια, και 1 εγκαταστατη και πολλες φορες αρκετοι ιδιοκτητες εχουν γινει αντικειμενο εκμεταλευσης στην πορεια του χρονου (αναφερομαι γενικα και οχι στο Qbus).
    Φυσικα και οι λειτουργιες του ΚΝΧ ειναι αρκετα περισσοτερες (εικονα/ηχος, θερμανση/κλιματισμος, ελεγχος VRV, μεγαλη ποικιλια σε οθονες, για να μην αναφερθω στις νεες “εξυπνες λευκες συσκευες” που ειναι ΚΝΧ compatible και κανουν τωρα την εμφανιση τους.
    Εαν η εγκατασταση αφορα ενα μεγαλο σαλονι, η ενα μικρο σπιτι τα “κλειστα” συστηματα σαν το Qbus ειναι μια οικονομικη λυση. Αλλα για ενα σπιτι μεγαλυτερο με δυνατοτητα επεκτασης και αναβαθμισης δεν το συζηταμε, το ΚΝΧ ειναι το καταλληλο…ιδιως με τις τιμες οπως διαμορφωνονται τον τελευταιο καιρο.
    Παρεπιπτοντως επειδη εχω δει το Qbus, οι διακοπτες προσωπικα ΔΕΝ μου αρεσουν καθολου. Αλλα ειναι θεμα γουστου

    #1163
    Forum User
    Participant

    dimhab wrote: To Qbus ειναι “κλειστο” συστημα, οπως πολλα αλλα συστηματα που κυκλοφορουν στην αγορα. Δηλαδη εχει αναπτυχθει απο μια εταιρεια και υποστηριζεται απο αυτη και μονο. Το βασικο μειονεκτημα ειναι οτι εαν σε 3-5-10 χρονια η εταιρεια κλεισει, αποφασισει να καταργησει το προιον να μην εχει αντιπροσωπευση στην Ελλαδα η εγκατασταση ειναι χωρις υποστηριξη με οτι σημαινει αυτο. Αλλο μειονεκτημα ειναι οτι δεσμευεται καποιος σε ενα συστημα, 1 εταιρεια, και 1 εγκαταστατη και πολλες φορες αρκετοι ιδιοκτητες εχουν γινει αντικειμενο εκμεταλευσης στην πορεια του χρονου (αναφερομαι γενικα και οχι στο Qbus).
    Φυσικα και οι λειτουργιες του ΚΝΧ ειναι αρκετα περισσοτερες (εικονα/ηχος, θερμανση/κλιματισμος, ελεγχος VRV, μεγαλη ποικιλια σε οθονες, για να μην αναφερθω στις νεες “εξυπνες λευκες συσκευες” που ειναι ΚΝΧ compatible και κανουν τωρα την εμφανιση τους.
    Εαν η εγκατασταση αφορα ενα μεγαλο σαλονι, η ενα μικρο σπιτι τα “κλειστα” συστηματα σαν το Qbus ειναι μια οικονομικη λυση. Αλλα για ενα σπιτι μεγαλυτερο με δυνατοτητα επεκτασης και αναβαθμισης δεν το συζηταμε, το ΚΝΧ ειναι το καταλληλο…ιδιως με τις τιμες οπως διαμορφωνονται τον τελευταιο καιρο.
    Παρεπιπτοντως επειδη εχω δει το Qbus, οι διακοπτες προσωπικα ΔΕΝ μου αρεσουν καθολου. Αλλα ειναι θεμα γουστου

    Σε ευχαριστω πολυ! Το βασικοτερο μειονεκτημα κατα τη γνωμη μου ειναι οτι ειναι κλειστο και αμα οπως λες κλεισει η qbus αντιο αναβαθμιση, αντιο συντηρηση..

    #1164
    Forum User
    Participant

    clubman wrote: [quote=SWTIRIS]Φίλε Νίκο με πολύ λίγα λόγια, απλά δεν συγκρίνονται !

    Σε ευχαριστω για την απαντηση Σωτηρη αλλα καταλαβαινεις φανταζομαι οτι μερικα επιχειρηματα θα εκαναν την απαντηση σου πιο στιβαρη..

    καλησπέρα σας,

    συμφωνώ με τον Σωτήρη και εγώ [woot] αλλά για να παραθέσω και λίγα επιχειρήματα, εκτός από την συνημμένη φωτογραφία, (ολόκληρη η έρευνα βρίσκεται εδώ https://www.knx.org/fileadmin/downloads/07%20-%20News%20&%20Press/Market%20Survey%20Bus-Based%20Installation%20Technology%20EN%20-%20Extract.pdf ) θα ήθελα να μάθω αν το KNX το αντιμετωπίζετε ως χρήστης ή ως επαγγελματίας?
    Το θέλετε για να κάνετε τη δουλειά σας? ή το θέλετε για να ελέγχετε το σπίτι σας/κτίριο σας? (και φυσικά να κάνετε τη δουλειά σας [crying] )

    Οι απαντήσεις είναι τελείως διαφορετικές ](*,)

    Γιώργος

    Attached files

    #1165
    Forum User
    Participant

    To συζητουσα με τον γνωστο μου οσον αφορα τις δυνατοτητες που θα του παρεχει ως πελατη/τελικο χρηστη αν εννοειτε αυτο..

    #1166
    Forum User
    Participant

    Παρακολουθώντας την συζήτηση σας θα ήθελα να προσθέσω λίγο προβληματισμό:
    -Για πόσα χρόνια ζωής υπολογίζουμε -προβλέπουμε ένα κτίριο στην Ελλάδα;
    -Πόσο σίγουροι είμαστε ότι ένα ”κλειστό” σύστημα θα μπορεί να υποστηρίζεται για όλη την διάρκεια ζωής του κτιρίου;
    -Τι εναλλακτικές λύσεις μπορούμε να έχουμε αν η υποστήριξη γίνει πολύ ακριβή η αδύνατη;
    -Γιατί δίδουμε περισσότερη βαρύτητα στο κόστος κατασκευής και όχι στο κόστος χρήσης του κτιρίου;
    -Για ποιες ηλικίες ανθρώπων – χρηστών προβλέπουμε, προτείνουμε, δίδουμε λύσεις χρήσης στο κτίριο;
    -Μπορεί να προσαμοστεί ένα ΄΄κλειστό”σύστημα σε ανάγκες τρίτης ηλικίας όταν και αν χρειαστεί;
    Γενικότερη διαπίστωση:
    Στις έξυπνες ηλεκτρικές εγκαταστάσεις αλλά και γενικότερα, πολύ φθηνό και πολύ καλό δεν υπάρχει…

    Γιώργος Σαρρής

    #1169
    Forum User
    Participant

    clubman wrote: To συζητουσα με τον γνωστο μου οσον αφορα τις δυνατοτητες που θα του παρεχει ως πελατη/τελικο χρηστη αν εννοειτε αυτο..

    τα επιχειρήματα για τον τελικό χρήστη εξαρτώνται από το επίπεδο του χρήστη και είναι διαφορετικά για κάθε εφαρμογή, :-k

    Θεωρητικά, τον τελικό χρήστη, δεν τον νοιάζει τι έχει πίσω από τους τοίχους αλλά τι παίρνει σε λειτουργίες, design, ρίσκο, και κόστος με όποια σειρά θέλει.
    Όπως αρχίζω να διαπιστώνω, δεν έχει σημασία για αυτόν αν θα χρησιμοποιήσει KNX, Q-bus, X-bus, ή το αγαπημένο μου, koukouroukou-bus [laugh] και άλλα τεχνικά θέματα… [crying]

    Θεωρητικά, με το KNX έχεις περισσότερες επιλογές σε λειτουργίες, περισσότερες επιλογές στο design, μικρότερο ρίσκο και πρόσθετο κόστος integration.

    Ανάλογα με την απλότητα και το μέγεθος των απαιτήσεων και τον KNX partner που θα συναντήσεις αποφασίζεις ](*,)

    στις τεχνικές ερωτήσεις που θέτεις στο πρώτο post:
    φαντάζομαι ότι και το Q-bus έχει push button interface, άρα μπορεί να ενσωματώσει όλους τους συμβατικούς διακόπτες της αγοράς και σε βεβαιώνω ότι και το KNX έχει σημεία που πρέπει να προσεχτούν [blush]

    #1170
    Forum User
    Participant

    Νομίζω ότι καλυφθήκαμε όλοι πλήρως…………Καλημέρα από Θεσσαλονίκη

    #1301
    Forum User
    Participant

    Καλησπερα παιδια.. Επανερχομαι μετα απο πολυ καιρο! Μου ειπαν λοιπον οτι με το QBUS μπορεις να φτιαχνεις μονος σου τα σεναρια φωτισμου ας πουμε.. Και οτι με το ΚΝΧ μπορει να το κανει μονο ο προγραμματιστης.. Ισχυει αυτο η υπαρχει η δυνατοτητα και μεσω ΚΝΧ να μπορει ο χρηστης να διαλεξει ποια φωτα θα αναβουν, ποια θα dimmαρονται κτλ ολα μεσα σε σεναριο φυσικα?

    #1303
    Forum User
    Participant

    φυσικά!

    αρκεί να διαλεχτούν τα σωστά υλικά-χειριστήρια.

    ένα παλιό χειριστήριο που το κάνει αυτό άψογα είναι ο GIRA SMARTSENSOR. Με τα σημερινά χειριστήρια όμως μοιάζει παλιό και δεν ξέρω αν μπορείς να συνηθίσεις το rotate and push.

    όλα τα χειριστήρια σκηνικών έχουν επιλογή κλήσης/αποθήκευσης σκηνικών, εδώ το θέμα είναι να υπάρχει ένα σημείο στην εγκατάσταση που να μπορείς να βάλεις τα κυκλώματα στη θέση που θέλεις.
    Μετά πας στο χειριστήριο σκηνικού και αντί να το πατήσεις και να το αφήσεις το κρατάς πατημένο για π.χ. 10 sec.

    κάτι άλλο???

    #1304
    Forum User
    Participant

    e-dreamer wrote:
    όλα τα χειριστήρια σκηνικών έχουν επιλογή κλήσης/αποθήκευσης σκηνικών, εδώ το θέμα είναι να υπάρχει ένα σημείο στην εγκατάσταση που να μπορείς να βάλεις τα κυκλώματα στη θέση που θέλεις.

    Τι εννοεις να βαλω τα κυκλωματα στη θεση που θελω? Εχεις καποιο μπουτον να μου προτεινεις να ριξω μια ματια? Τα gira λογικα ειναι πανακριβα..

    #1305
    Forum User
    Participant

    clubman wrote: Καλησπερα παιδια.. Επανερχομαι μετα απο πολυ καιρο! Μου ειπαν λοιπον οτι με το QBUS μπορεις να φτιαχνεις μονος σου τα σεναρια φωτισμου ας πουμε.. Και οτι με το ΚΝΧ μπορει να το κανει μονο ο προγραμματιστης.. Ισχυει αυτο η υπαρχει η δυνατοτητα και μεσω ΚΝΧ να μπορει ο χρηστης να διαλεξει ποια φωτα θα αναβουν, ποια θα dimmαρονται κτλ ολα μεσα σε σεναριο φυσικα?

    Όπως συνηθίζω να λέω.. Το KNX μπορεί να κάνει “τα πάντα”.. ακόμη και καφέ! (βλέπε λευκές KNX συσκευές)

    Φυσικά και μπορεί ο χρήστης να φτιάξει δικό του σενάριο. Προσωπικά, δε συνηθίζω να δίνω αυτή τη δυνατότητα στον τελικό χρήστη διότι μπορεί να προκαλέσει ένα μικρό “μπάχαλο” προσπαθώντας να φτιάξει ένα σενάριο και ύστερα να χρειαστεί να ψάχνω για να δω τι έχει προγραμματίσει και πώς το έχει κάνει. Προτιμώ να με καλέσει και να του τα φτιάξω (για να ξέρω ανα πάσα στιγμή τι έχω κάνει στην εγκατάσταση).
    Τώρα εάν ο πελάτης είναι αρκετά μυημένος στην τεχνολογία τότε οι πιθανότητες να του δώσω τη δυνατότητα αλλαγής σεναρίων αυξάνονται.

    Βασίλειος Λούρδας

    #1306
    Forum User
    Participant

    Τι εννοεις να βαλω τα κυκλωματα στη θεση που θελω?

    το πορτατίφ στο 30%
    το κεντρικό στο 50%
    ο κρυφός off
    spot στο 60%
    κτλπ.
    μετά πατάς το πλήκτρο save και έχεις το καινούργιο σου σκηνικό =d>

    η πλειοψηφία των χειριστηρίων KNX λειτουργούν ικανοποιητικά σε σχέση με την τιμή τους, νομίζω!
    Υπάρχουν ευκαιρίες και μειονεκτήματα σε όλες τις εταιρίες, σε όλες τις τεχνολογίες, πέρα από το design που είναι το πρώτο επιχείρημα.

    Δυστυχώς όμως μερικές τεχνικές διαφορές είναι πολύ βαθιά και χρειάζεται σκάψιμο για να τις βρούμε και να μπορέσουμε να συγκρίνουμε τιμή. Πλέον, μια συσκευή που κοστίζει 150-200€ δεν είναι σπάνιο να συνοδεύεται από ένα εγχειρίδιο χρήσης/εγκατάστασης/προγραμματισμού 150-200 σελίδων … ](*,)

    αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις περισσότερο μίλησε με κάποιον KNX partner ή κατέβασε το ETS4
    σε περιμένουμε για τεχνικές ερωτήσεις στο KNX for experts !

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.