e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Greek KNX forum KNX for experts Αυτοματισμος KNX – SIEMENS PLC LOGO για αυτοματο ποτισμα κηπων

Το Ελληνικό knx-forum δημιουργήθηκε, συντηρήθηκε και ποτίστηκε από τους συνεργάτες της e-dreams την περίοδο 2010-2018. Σήμερα επικοινωνούμε κυρίως με άλλα μέσα, και τα άρθρα εδώ διατηρούνται ως αρχείο αποδεικνύοντας ότι θέματα που έχουν ήδη λυθεί εδώ και καιρό από τους συνεργάτες KNX, ξαναανακαλύπτονται είτε ως καινοτόμες πρακτικές άλλων πρωτοκόλλων, είτε ως ανακάλυψη του τροχού, είτε ως προβλήματα χωρίς λύση.

Επικοινωνήστε με το e-dreams network μέσα από τη σελίδα επικοινωνίας εδώ ή από τη σελίδα μας στο facebook

 

 

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • #1607
    Forum User
    Participant

    Γεια σας κυριοι

    Υπαρχει καποιος που να ενδιαφερετε για εφαρμογη για αυτοματο ποτισμα χρησιμοποιοντας το PLC LOGO της SIEMENS σε εγκατάσταση ΚΝΧ?

    #1613
    Forum User
    Participant

    καλημέρα,

    παρόλες τις ζέστες δεν βλέπω ενδιαφέρον για πότισμα [lol]

    Για να είναι εδώ μέσα αυτό το ποστ φαντάζομαι ότι θα προσθέσεις και ένα KNX gateway και θα το συνδέσεις στο ενιαίο σύστημα ελέγχου της εγκατάστασης.

    προσανατολισμένοι στο πνεύμα των καιρών (κόστος) τι θα προσφέρεις?

    έχουμε 4 ρελέ άρα 4 βαλβίδες/ζώνες.
    Στις αναλογικές εισόδους του PLC μπορείς να προσθέσεις:
    υγρασιόμετρο (χώματος θα προτιμούσα)
    luxόμετρο [woot]
    αερόμετρο
    και ένα βροχόμετρο σε μια ψηφιακή είσοδο
    αν χρησιμοποιήσεις 4 εισόδους για 4 by-pass των βαλβίδων
    ….
    ](*,)

    πόσα χρήματα κοστίζει ένα κλασικό σύστημα?
    εσύ τι είχες κατά νου?

    :-({|=

    #1615
    Forum User
    Participant

    Καλημέρα σας,

    Το συστημα,

    Εισοδοι / Εξοδοι

    Ψηφιακές εισοδοι

    Α/Μ
    Υγρόμετρο
    Θερμόμετρο

    Εικονικές ψηφιακές είσοδοι

    Εσωτερικός Χρονοδιακόπτης του LOGO

    Ψηφιακές εξοδοι

    RUN Ξεκίνημα Αντλίας
    STOP Σταμάτημα Αντλίας

    Σε περίπτωση που θέλεις να ελεγχεις solenoid valve την συνδέεις στην εξοδο RUN για να την ανοιγοκλείνεις

    Το σύστημα δεν εχει ΚΝΧ module για απ’ευθείας συνδεσή του με το KNX BUS αλλα αυτο γίνετε ευκολα

    Τώρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ενα ΚΝΧ ψηφιακό module εξοδου που την κατάσταση τους τις διαβάζει το LOGO

    ΤΙ ΚΑΝΕΙ

    Η λογική το πρόγραμμα του συστήματος ειναι το εξής

    1)Να μπορεί κάποιος να επιλέγει την αυτόματη ή χειροκίνητη λειτουργία
    2)Να γίνετε πότισμα σε χρόνικα διαστήματα που επιθυμούμε (μηνες , ημερες , ωρες και λεπτα)
    3)Να διακόπτετε το ποτισμα όταν το επίπεδο υγρασίας έχει φτάσει στην επιθυμητη τιμη, ή να μην ξεκινα
    4) Σε περίπτωση που το θερμόμετρο “διαβάζει” θερμοκρασίες παγετού να ξεκινάει το πότισμα όσο χρονικό δίαστημα διαρκεί ο παγετος και ο μόνος τρόπος να βγεί απο αυτην την κατάσταση είναι να γυρίσουμε την λειτουργία σε χειροκίνητη και να επιλέξουμε stop τότε μόνο μπορύμε να διακόψουμε το πότισμα
    5) Σε περίπτωση που το σύστημα ελέγχει αντλια να υπάρχει απο το σύστημα προστασία συνεχόμενων εκκινήσεων του μοτέρ της

    ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ

    Το συστημα μπορει να γίνει μέρος σε ενα ίδη υπάρχον σύστημα ποτισμού που έχει μια αντλία ποτίσματος και ένα πίνακα χειροκίνητου ελέγχου με μπουτον start stop
    Οι έξοδοι run και stop του LOGO συνδέοντε με κατάλληλο τρόπο με τα μπουτόν του πίνακα

    ή

    Μπορεί να ελέγχει μια solenoid βανα απο την run έξοδο

    ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ

    Εγω είμαι Μηχανικος Αυτοματισμού ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ και Ηλεκτρολογος Εγκαταστάτης
    Ειμαι Ηλεκτρολόγος Εγκαταστάτης ελευθερος Επαγγελματίας
    Ειμαι ΚΝΧ partner αλλα δεν εχω ασχοληθεί και πολυ με το σύστημα
    Αλλα καταλαβαίνω πολλά πράγματα απο αυτο

    Το σύστημα είναι σε πιλοτική μορφή
    Εχω κάνει το προγραμμα και το έχω δοκιμάσει και λειτουργει αψογα σαν αυτοματισμός
    Εάν θέλεις να συνεργαστούμε για να το ενσωματόσουμε στο ΚΝΧ να κανονίσουμε μια συνάντηση να γνωριστούμε και να δουλέψουμε πάνω σε αυτο
    εαν θέλεις πες μου να συναντηθούμε

    Μπορύμε π.χ.

    Να χρησιμοποιήσουμε ενα timer απο το ΚΝΧ και οχι το timer του LOGO για να ορισουμε τα διαστήματα ποτισματος
    Να χρησιμοποισουμε ενα weather station του ΚΝΧ για πληροφορίες θερμοκρασίας και βροχής
    Και άλλα πολλά

    Αυτα για τώρα ζαλίστικα
    γεια

    #1618
    Forum User
    Participant

    καλημέρα horizon,

    αν μου επιτρέπεις σε μια cost driven αγορά θα πήγαινα προς λίγο διαφορετική κατεύθυνση:

    ένα σύστημα ποτίσματος για 3 ζώνες πόσο κοστίζει?
    ένα weather station KNX πόσο κοστίζει?

    Αν εσύ μπορείς να προσφέρεις και τα 2 με λιγότερα χρήματα υπάρχει αγορά για σένα.
    Προτείνω:
    Περιέγραψε ακριβώς το σύστημά σου (τουλάχιστον τη 1η version) έτσι ώστε να απευθύνεται σε συγκεκριμένη αγορά, αν μπορεί να κάνει και αυτό, και το άλλο και το άλλο τότε κανείς δεν ενδιαφέρεται πολύ, θα ζαλίζονται πριν από εσένα.

    Σύστημα ποτίσματος για 2 ή 3 ζώνες
    Σταθμός καιρού με 4 στοιχεία (χρησιμοποιείς τις 4 αναλογικές εισόδους)
    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΝΕΜΟΥ
    ΒΡΟΧΗ ΝΑΙ/ΟΧΙ
    ΥΓΡΑΣΙΑ ΕΔΑΦΟΥΣ
    ΣΤΑΘΜΗ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑΣ
    ΗΜΕΡΑ/ΝΥΧΤΑ
    ΕΞΩΤ. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ

    Μπορεί να δουλέψει με το που πάρει ρεύμα χωρίς ιδιαίτερη εκπαίδευση
    Όταν το συνδέσεις με το KNX κερδίζεις 1-2-3 πράγματα.
    Οι KNX partners τουλάχιστον θα καταλάβουν και θα το αξιολογήσουν,
    αν θέλεις μπορούμε να το βάλουμε στην e-dreams

    #1637
    Forum User
    Participant

    Έχω ήδη στο σπίτι μου κάνει το ίδιο (Logo+KNX για πότισμα) για 7 ζώνες. Είσαι για ανταλλαγή; (όπως με τις κάρτες στο δημοτικό)

    #1640
    Forum User
    Participant

    Γεια σας

    Ακουγετε ενδιαφερον
    Ελεγχεις knx 7 flags του logo και τις στελενεις απλός στα αντίστοιχες εξοδους του?

    Την λογική του δικού μου προγράμματος την ανάλυσα πάνω-κάτω σε προηγούμενο μήνυμά μου

    Θα ήθελα να συναντηθούμε
    Τι έλεγες να βρεθούμε στην e-dreams

    καλό βράδυ
    Βασίλης Αντωνόπουλος

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.