Σύνδεση lumento με ταινίες led - e-dreams
Ονειρέψου ένα σπίτι που θα είναι προέκταση του εαυτού σου, ένα σπίτι ζωντανό οργανισμό που θα αναπνέει και θα σκέφτεται, θα κατανοεί τις ιδιαίτερες ανάγκες σου και θα αλληλεπιδρά με εσένα και το περιβάλλον.
smart home, έξυπνο σπίτι, knx, εκπαιδευση knx, zennio, divus, eldat
1723
topic,bbpress,topic-template-default,single,single-topic,postid-1723,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-4.2,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Σύνδεση lumento με ταινίες led

This topic contains 1 reply, has 1 voice, and was last updated by  [email protected] 5 years, 6 months ago.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author

Ερώτηση:
    ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ 4ΚΑΝΑΛΗ ΤΑΙΝΙΑ 14,4W/m 12VOLT, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ 2,5Ax12Vx4ΚΑΝΑΛΙΑ / 14,4W/m = 8,3m ΤΑΙΝΙΑΣ ΣΩΣΤΑ? ΤΙ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕΤΡΑ ? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣΩ ΤΑ LUMENTO

Απάντηση:
    Αν η ταινία καταναλώνει 14-15 Watt ανά μέτρο ανά χρώμα αυτό σημαίνει (W=V*I*cosφ):
    η ταινία καταναλώνει περίπου 1,25 A ανά μέτρο (δύσκολο?)
    το Lumento αντέχει μέχρι 2,5Α ανά κανάλι -> μπορείς να φτάσεις μέχρι τα 2 μέτρα.

Αν τα Watt αφορούν και τα 4 χρώματα εγώ θα το πήγαινα μέχρι τα 7,5 μέτρα για να είμαι σίγουρος.

τα lumento δεν παραλληλίζονται.

αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις μπορείς:
    Α) να διαλέξεις τους κατάλληλους Μ/Σ και να τους οδηγήσεις με έξοδο KNX 1-10V
    Β) να διαλέξεις τροφοδοτικά που ντιμάρονται και να τα οδηγήσεις κατευθείαν από 230V dimmer όπως το luzen plus (που είναι κατάλληλο και για CFL ή LED 230V )

στα 24V ταινία πας στη διπλάσια απόσταση,

ελπίζω τα μαθηματικά μου (αριθμητική!) να μη με προδώσουν ](*,)

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.