e-dreams.gr – Smarthome for you Forums Reply To: Aνακαίνιση σε διαμέρισμα 100m2 με ΚΝΧ

#8968
Forum User
Participant

Πέραν της λύσης του πολυζωνικού συστήματος ήχουν, υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις για παροχή διαφορετικής πηγής ήχου σε διαφορετικά δωμάτια;

Τα πολυζωνικά συστήματα ήχου κάνουν ακριβώς αυτό το πράγμα – δηλαδή μπορούν να στείλουν την ίδια πηγή σε πολλές ζώνες ή διαφορετικές πηγές σε κάθε ζώνη ανεξάρτητα.
Συνήθως είναι 4Χ4 ή 8Χ8 δηλαδή 4 πηγές και 4 ζώνες (και ο χρήστη μπορεί να επιλέξει πια πηγή να ακούει σε κάθε ζώνη, μπορεί επίσης να ακούει και την ίδια πηγή σε πάνω από μια ζώνες. Αλλη λύση για την συγκεκριμένη απαίτηση ΔΕΝ υπάρχει.
Υπάρχουν εναλλακτικές όπως για παράδειγμα το να μπορείς να έχεις σε κάθε χώρο ένα μικρό controller που λειτουργεί σαν ενισχυτής (δέχεται ηχεία περίπου 30W), σαν χειριστήριο και πολλές φορές μπορεί να δεχτεί και 1 πηγή ήχου. Σε μια τέτοια περίπτωση η πηγή είναι ΤΟΠΙΚΗ δηλαδή ΔΕΝ ελεγχεται από τους άλλους χώρους.
Εγώ προσωπικά εάν ήταν το σπίτι μου θα το έκανα έτσι – και θα άφηνα το home Cinema ανεξάρτητο εντελώς μόνο για ταινείες.
Δεν ξέρω εάν μπορώ να στείλω κάποιο link με κάποιες λύσεις – ας μου πουν οι administrators.